• تاریخ انتشار : 1403/03/21 - 20:53
  • تعداد بازدید : 90
  • تعداد بازدیدکننده : 56
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
با حضور رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار رشت؛

جلسه ایجاد بازار الگویی کالاهای اساسی در رشت برگزار شد

ظهر یکشنبه ۲۰ خرداد جلسه ویژه ایجاد بازار الگویی گوشت و مرغ و کالاهای اساسی رشت به ریاست واثق کارگرنیا، رئیس شورای اسلامی و حضور رؤسای کمیسیون‌های تخصصی شورای اسلامی ، شهردار و مسئولانی از حوزه های مرتبط در اتاق ریاست شورای شهر رشت تشکیل شد.


در این جلسه مطرح شد به منظور حمایت از مصرف کننده و در راستای اصل شهروند محوری که از رویکردهای اساسی مدیریت شهری رشت است،  تمهیداتی برای ایجاد و ساماندهی  یک بازار الگویی برای عرضه مستقیم و بدون واسطه ارزاق عمومی از جمله گوشت و مرغ و ماهی با مشارکت شهرداری ، اتحادیه مرغ و گوشت گیلان ، اتاق اصناف گیلان و گروه اقتصادی اقشار بسیج گیلان به صورت ترک تشریفات ایجاد گردد.
دراین جلسه محمد حسین واثق کارگرنیا رئیس شورای اسلامی شهر رشت در جلسه ای که با حضور روسای کمیسیون های تخصصی شورا و شهردار رشت در ساختمان شورا با بررسی موضوع ایجاد بازارچه های الگویی در رشت برگزار شد اظهار کرد: برای تنظیم بازار مکان هایی مشخص می شود تا اقلام مورد نیاز را با قیمت مصوب در اختیار شهروندان قرار دهند .
وی با بیان اینکه اعضای گروه اقتصاد اقشار وابسته به بسیج طرحی را تحت عنوان کاسب امین ارائه کردند افزود: در این طرح قرار است مایحتاج مورد نیاز مردم از جمله مرغ و گوشت و ماهی و برنج و ..... با قیمت مصوب و سود بسیار کم در اختیار مردم قرار می گیرد و برای اجرایی شدن این مهم همانند شهرهای بزرگ، شورا و شهرداری با ایجاد یک مکان مناسب برای رفاه بیشتر مردم باید مشارکت نماید.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه این طرح با شورا در میان گذاشته شد تصریح کرد: در این راستا با شهردار رشت مکاتباتی انجام شد و در جلسه امروز جزئیات چگونگی مشارکت شهرداری در این طرح مطرح و ضمن حمایت همه اعضای شورا، مقرر شد شهرداری با اتخاذ راهکارهای قانونی همکاری لازم را داشته باشد.

کارگرنیا با تاکید به اینکه شورای رشت از هر طرحی که در آن خیر و صلاح و رفاه شهروندان مورد توجه باشد استقبال می کند افزود: از همه ظرفیتها و امکانات در جهت کاهش مشکلات معیشتی و رفاه بیشتر مردم استفاده می کنیم.
سید شمس شفیعی این جلسه با بیان آنکه وجود یک بازار الگو برای عرضه بدون واسطه گوشت و مرغ و کالاهای اساسی در رشت  یک ضرورت است تاکید داشت : بحث حقوقی و چگونگی تشکیل این بازار اهمیت فوق العاده دارد.
شفیعی تاکید کرد: هدف این است که اقلام اساسی همچون گوشت، مرغ و برنج ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان‌تر از قیمتهای فعلی به دست شهروند برسد و شهرداری در این طرح بتواند ضمن حمایت از مصرف کننده دارای نقش مشارکتی بوده و این  هماهنگی های لازم با نهادهای نظارتی، بازرسی و اصناف نیز در آن انجام شود.
وی به ماده ۲۷ قوانین شهرداری ها اشاره داشت و گفت: لازم است  واگذاری مکان بازار 'کاسب امین ' در قالب ماده ۲۷ قانون شهرداری ها اجرایی شود.

توصیه موکد عضو شورا در جلوگیری از ایجاد انحصار  در بازار الگویی/
محسن سماکچی، عضو شورا و رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شهری رشت در جلسه بازار الگویی شهر رشت که با حضور مسئولانی از گروه اقتصاد بسیج گیلان و اتحادیه گوشت و مرغ استان برگزار شد، بر جلوگیری از ایجاد انحصار در بازار الگویی توصیه داشت و گفت: حمایت مسئولانه شهرداری از مصرف کننده ، اصلی ترین رویکرد شهرداری در این بحث خواهد بود.
سماکچی با اشاره به آنکه حقیقتا بخش بزرگی از شهروندان در تامین ارزاق اساسی و بخصوص گوشت و مرغ با مضیقه های جدی مواجهند گفت: مشارکت شهرداری به شرطی در این سازوکار اجرایی خواهد شد که نفع شهروندان و عرضه مستقیم با نازلترین قیمت‌ها در میان باشد نه اینکه با شعار مردم محوری به مردم ضربه زده شود.
وی گفت: با ایجاد بازارچه کاسب امین به شرط و شروطی موافقیم که انحصار در بازار ایجاد نشود و نظارت شهرداری ، اتاق اصناف و گروه اقتصادی بسیج طبق ضوابط اجرا شود.
اهمیت حفظ منافع کاسبان خرد پس از ایجاد بازار الگویی کاسب امین

مجید عزیزی عضو شورای اسلامی در جلسه بازار الگویی رشت با مشارکت شهرداری گفت: ایجاد چنین بازاری در سطح رشت مهم و الزامی است اما چگونگی اجرای این سازوکار و به خطر نیفتادن کسب و کار بازاریان خرد، مطلب مهمی است که باید به آن توجه کرد، مبادا این طرح سبب ایجاد هرج و مرج در مشاغل شود.
وی گفت: هدف ، توزیع عادلانه ارزاق بخصوص برای اقشار کم درآمد است و لازم است امنیت شغلی کاسبان نیز در این میان لحاظ گردد.

در ادامه این جلسه سید حسین رضویان، نادر حسینی و هادی رمضانی نیز با بیان نقطه نظرات خود بر این اصل که ضرورت ایجاد بازار الگویی ارزاق عمومی در شهر رشت وجود دارد، انتفاع شهرداری، هماهنگی با نهادهای نظارتی و عدم تعارض با شرح وظایف دیگر ارگانها و شهروند محوری را اصولی دانستند که باید در این اجرا مد نظر قرار گیرد.
نعمت پور ، رئیس سازمان ساماندهی مشاغل  نیز در این موضوع با بیان آنکه بازار نگین که مکان مورد برای ایجاد بازار الگویی نام برده شده تا یکسال قابل واگذاری است گفت: این مکان در خط پروژه واقع شده احتمالا پس از اجرای طرح میثاق کاربری بازار نخواهد داشت.
نعمت پور با ذکر آنکه تاکنون چند درخواست برای واگذاری این بازار به سازمان رسیده است ، گفت: ترک تشریفات در این طرح موضوعیت ندارد و طرح باید به ماده ۲۷ ارجاع شود.
نعمت پور با این توضیح که ترک تشریفات جایی موضوعیت می یابد که صرف زمان اجرای موضوع را بی‌اثر می‌سازد و این امر نیز با مصوبه شورا امکان پذیر است مبلغ کارشناسی شده  برای واگذاری بازار نگین برای ایجاد بازار الگویی را ماهانه ۲۶ میلیون تومان اعلام کرد.
در این جلسه مطرح شد: باید برای ایجاد بازار الگویی و مبدا برای عرضه ارزاق اساسی شهر رشت مکانی مناسب و دائمی ، طرحی مشخص و مطالعه شده ارائه داد که مشارکت شهرداری و ارگان‌های ذیربط و رویکردهای مردم محور به تمامی در آن لحاظ گردد.

انتهای پیام/

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 882
کلمات کلیدی

تصاویر

مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم